تصویر بدن (Body Image) چیست؟

body image title
1 دقیقه زمان مطالعه

تصویر بدن سالم به این معنی است که با بدن خود احساس راحتی کرده و از ظاهری که در حال حاضر داریم، خشنود هستیم. بسیاری از ما از سنین پایین پیام‌هایی را ناخودآگاه دریافت می‌کنیم که می‌تواند به تصویر بدنی مثبت یا منفی منجر شود. داشتن تصویر بدن سالم بخش مهمی از سلامت روان و پیشگیری از اختلالات خوردن است.

تصویر بدن چیست؟

تصویر بدنی همان احساسات و افکاری است که وقتی در آینه نگاه می‌کنید یا زمانی که در ذهن خودتان را تصور می‌کنید، برای شما ایجاد می‌شود. این احساسات و افکار شامل این موارد است:

 • آنچه در مورد ظاهر خود باور دارید (از جمله خاطرات، افکار و فرضیات شما).
 • احساسی که نسبت به بدن خود، از جمله قد، شکل و وزن خود دارید.
 • بدن خود را هنگام حرکت چگونه حس و کنترل می‌کنید و اینکه از نظر فیزیکی در بدن خود چه احساسی دارید.
body positivity

تصویر بدن مثبت یا پذیرش بدن چیست؟

تصویر بدن مثبت اینگونه تصیف می‌شود: وقتی فردی بتواند بدن خود را همانطوری که هست بپذیرد؛ خود را دوست داشته باشد و به بدن خود احترام بگذارد. تصویر بدن مثبت با رضایت از بدن یکی نیست، زیرا شما می‌توانید از جنبه‌هایی از بدن خود ناراضی باشید، اما همچنان بتوانید آن را با تمام محدودیت‌هایش بپذیرید.

تصویر مثبت بدنی به این معناست که شما بدنتان را همانگونه که هست بپذیرید.

تصویر مثبت بدن با موارد زیر مرتبط است:

 • عزت نفس بالاتر، چرا که فرد با تصویر بدنی مثبت احساس خوبی نسبت به خود دارد. این موضوع می‌تواند بر هر جنبه‌ای از زندگی تأثیر بگذارد و به شادی و رفاه بیشتر فرد کمک کند.
 • پذیرش خود، باعث می‌شود که فرد با ظاهر خود احساس راحتی و خوشحالی کند. و همچنین کمتر تحت تأثیر تصاویر غیرواقعی در رسانه‌ها و فشارهای اجتماعی برای رسیدن به ظاهری خاص باشد.
 • الگوی غذایی و زندگی سالم، زیرا وقتی با نیازهای بدن خود هماهنگ هستید و آن‌ها را در نظر می‌گیرید. داشتن یک سبک زندگی متعادل با نگرش‌ها و شیوه‌های سالم‌تر مربوط به غذا و ورزش آسان‌تر می‌شود.

نارضایتی از بدن چیست؟

نارضایتی از بدن زمانی اتفاق می‌افتد که فرد افکار و احساسات منفی مداوم در مورد بدن خود داشته باشد.

این نارضایتی یک فرآیند عاطفی و شناختی درونی است، اما عمدتا تحت تاثیر عوامل خارجی ایجاد می‌شود.

به عنوان مثال، طی سال‌های اخیر رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی مختلف با نشان دادن تصویری بدون نقص از ظاهر خانم‌ها فشار برای رسیدن به یک ایده آل ظاهری خاص را بالا برده اند.

داشتن نارضایتی از بدن می‌تواند افراد را به سمت رفتارهای ناسالم کنترل وزن و انواع اختلالات غذاخوردن سوق دهد.

چه افرادی در خطر نارضایتی از بدن هستند؟

هر فردی در هر مرحله از زندگی خود ممکن است نارضایتی از بدن را تجربه کند. عوامل زیر باعث می‌شود برخی افراد بیشتر از دیگران تصویر بدن منفی داشته باشند:

body image age

سن: تصویر بدن اغلب در اواخر دوران کودکی و نوجوانی شکل می‌گیرد، اما نارضایتی از بدن می‌تواند در افراد در هر سنی رخ دهد.

body image gender

جنسیت: به طور کلی، زنان بیشتر از مردان نارضایتی از بدن را تجربه می‌کنند، با این حال افراد از هر جنسیتی ممکن است تصویر بدن منفی را تجربه کنند.

body image satisfaction

نارضایتی جنسیتی: افراد مبتلا به نارضایتی جنسیتی بیشتر از بقیه احتمال دارد که نارضایتی تصویر بدنی را تجربه کنند.

body image diet

افرادی که مدام رژیم می‌گیرند و دغدغه‌های مربوط به تصویر بدن دارند: الگوهایی که نگرانی‌های مربوط به تصویر بدن را بیان می‌کنند، و رفتارهای کاهش وزن را مدل‌سازی می‌کنند، می‌توانند احتمال نارضایتی فرد از بدن خود را بدون توجه به آنچه در واقعیت وجود دارد، افزایش دهد.

body image weight

وزن بدن: افراد با وزن بالاتر به دلیل تمرکز جامعه بر وزن و اندازه بدن در معرض خطر افزایش نارضایتی از بدن هستند.

body image depression

عزت نفس پایین و افسردگی: افرادی که عزت نفس پایین یا افسردگی را تجربه می‌کنند در معرض افزایش خطر نارضایتی از بدن هستند.

آزار و اذیت: افرادی که در مورد ظاهر و یا وزن خود مورد آزار و تمسخر قرار می‌گیرند، بدون توجه به تصویر واقعی بدن، در معرض خطر افزایش نارضایتی از بدن هستند.

ویژگی‌های شخصیتی: افرادی که تمایلات کمال‌گرایانه دارند، افراد دارای دستاوردهای بالا، متفکران سفت و سخت تفکر «سیاه و سفید» و کسانی که اغلب خود را با دیگران مقایسه می‌کنند، در معرض خطر بیشتر نارضایتی از بدن هستند.

چرا نارضایتی از بدن یک مشکل جدی است؟

طبق تحقیقات، نارضایتی از تصویر بدن در میان سه نگرانی بزرگ جوانان قرار دارد. نارضایتی از بدن و ارزش‌گذاری بیش از حد برای شکل بدن در تعریف ارزش شخصی، عوامل خطری هستند که باعث می‌شود برخی افراد بیشتر از دیگران مستعد ابتلا به اختلالات خوردن شوند.

افرادی که از اندام و بدن خود ناراضی هستند، برای تغییر آن دست به کارهای مختلف و عمدتا ناسالمی می‌زنند و به رژیم‌های غذایی محدود، مکمل‌های غیرمجاز و ورزش‌های سنگین روی می‌آورند. درحالی که با گذشت زمان، این شیوه‌ها به نتایج مطلوبی نمی‌رسد و تنها تله‌ای ایجاد می‌کند که منجر به احساس شدید ناامیدی، شرم، گناه و در نهایت افزایش خطر ابتلا به اختلالات خوردن می‌شود.

یکی از شایع‌ترین انواع این اختلالات، اختلال خوردن بینج (binge eating disorder) است که قبلا یک مطلب در مورد آن نوشته‌ایم.

body image and eating disorder
چگونه نارضایتی از بدن به یک مشکل جدی‌تر یعنی اختلال خوردن می‌انجامد؟

کلینیک پازیتیو اولین مجموعه تغذیه و رژیم درمانی می‌باشد که با توجه به سلامت روان شما اقدام به رژیم‌درمانی می‌کند. برای رزرو وقت مشاوره با متخصصین پازیتیو کلیک کنید.

تصویر بدن و شبکه‌های اجتماعی

یکی از عوامل مهم و رایج در نارضایتی از بدن طی سال‌های اخیر، شبکه‌های اجتماعی است. در شبکه‌های اجتماعی تصاویری به نمایش گذاشته می‌شود که فیلتر و ویرایش شده‌اند.

این تصاویر تمایل دارند که بی نقص ترین حالات یک فرد و زندگی او را نشان دهند. اما باید بدانیم که این تصاویر یک ایده آل گرایی غیرواقعی را ترویج می‌کنند که در زندگی واقعی هیچ گاه نمی‌توان به آن دست یافت.

تحقیقات نشان می‌دهد که استفاده از شبکه‌های اجتماعی با افزایش نارضایتی بدن و اختلالات غذاخوردن همراه است. 

احساس نارضایتی از بدن از طریق رسانه‌ها زمانی بروز پیدا می‌کند که فرد دائم در حال مشاهده و مقایسه خود با تصاویر رسانه‌های اجتماعی، خواندن نظرات مربوطه و تحسین تشویق آن‌هاست. 

در نتیجه احساس می‌کند که این تصویر، تمام زندگی واقعی اشخاص است و او کسی است که نمی‌تواند به اندازه کافی در زندگی ایده‌آل باشد.

BODY IMAGE AND SOCIAL MEDIA

چگونه می‌توانم تصویر بدن خود را بهبود ببخشم؟

در مورد وزن، شکل، اندازه و ظاهر هیچ درست یا غلطی وجود ندارد. به چالش کشیدن ایده‌آل‌های زیبایی و یادگیری پذیرش فرم بدن خود، گامی مهم به سمت تصویر مثبت بدن است و ما این قدرت را داریم که دیدگاه، احساس و تفکر نسبت به بدنمان را تغییر دهیم.

در اینجا به چند نکته مفید در خصوص بهبود تصویر بدن اشاره می‌کنیم:

 • افرادی را در شبکه‌های اجتماعی باعث ایجاد افکار و احساسات منفی تصویر بدن در شما می‌شوند را دنبال نکنید.
 • از مقایسه خود با دیگران بپرهیزید، خود را به عنوان “یک کل” بپذیرید و به یاد داشته باشید که هر کسی در نوع خود منحصر به فرد است.
 • از خودگویی‌های منفی بپرهیزید و هر روز به خودتان نکات مثبت را یادآوری کنید. مثلا هر روز جلوی آینه بروید و زیبایی‌هایتان را تحسین کنید.
 • نسبت به کارهایی که بدن شما می‌تواند انجام دهید، قدردان بوده و احساس مثبت تری داشته باشید.
 • اهداف مثبت و متمرکز بر سلامتی را به جای اهداف مرتبط با وزن تعیین کنید، که برای سلامت کلی شما مفیدتر نیز هستند. می‌توانید از اصلاح الگوی غذاییتان شروع کنید.
 • روی ویژگی‌ها، مهارت‌ها و استعدادهایتان تمرکز کنید، که می‌تواند به شما در پذیرش و قدردانی از خودتان کمک کند، شما چیزی بیش از یک بدن و ظاهر زیبا هستید.
body image improve

صحبت آخر

فردی که تصویر بدن مثبتی دارد، نسبت به ظاهر خود و آنچه می‌تواند انجام دهد احساس اطمینان می‌کند و همین موضوع باعث افزایش اعتماد به نفس و موفقیت بیشتر او در دیگر جنبه‌های زندگی می‌شود.

با این حال رسانه ها، تجربیات گذشته و دیگر عوامل، همگی می‌توانند منجر به ایجاد تصویر بدن منفی شود که در برخی موارد، این موضوع تا حدی بزرگ می‌شود که به مشکلات سلامت روان مانند افسردگی می‌انجامد.

اگر احساسات منفی در مورد بدن فکرتان را درگیر کرده است، مراجعه به یک متخصص سلامت روان می‌تواند مفید باشد. علاوه بر این، متخصصین تغذیه پازیتیو به شما کمک می‌کنند تا به یک الگوی غذایی سالم برسید و بتوانید سبک زندگی مطلوبی را در پیش بگیرید.

body image 2

کلینیک پازیتیو اولین مجموعه تغذیه و رژیم درمانی می‌باشد که با توجه به سلامت روان شما اقدام به رژیم‌درمانی می‌کند. برای رزرو وقت مشاوره با متخصصین پازیتیو کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *